Newsletter, 6. 5. 2025
- misek5
- 6. 5.
- Minut čtení: 3

Komentář analytika
Americký prezident Donald Trump naznačil možnost snížení daně z příjmu pro občany s ročním příjmem do 200 000 dolarů. To by byla jasná hospodářská stimulace už tak dost fiskálně podporované americké ekonomiky na vrub bobtnajícího deficitu rozpočtu. Tento krok má být reakcí na rostoucí veřejné obavy (zejména klesající preference republikánů) ohledně jeho ekonomické politiky, která zatím přináší spíše zklamání investorů. Americká ekonomika se totiž v prvním čtvrtletí roku 2025 meziročně propadla o 0,3 %, přičemž trh očekával růst o 0,4 %. Jde o prudký obrat oproti předchozímu růstu o 2,4 %. Za poklesem HDP stál především nárůst dovozu (který se při výpočtu HDP odečítá) a snížení vládních výdajů. Tyto negativní faktory byly částečně kompenzovány růstem investic, spotřeby domácností a exportu. V dalších kvartálech bude zajímavé sledovat, jaký dopad budou mít celní tarify a obchodní války. Zpracovatelský průmysl v USA se v dubnu rovněž propadl, i když méně, než se očekávalo (ISM index klesnul hlouběji pod 45 bodů, což značí kontrakci odvětví). Vstupní ceny přitom zůstávají zvýšené, a tak je nadále ve hře určitý stagflační scénář. V týdnu bude zajímavé sledovat, zda už dojde k nějakým jednáním s výraznějším dopadem mezi Čínou a USA.
Drony ohrožují obchod s pšenicí v černomořském regionu
O víkendu informovala agentura Reuters, že Ukrajina zaútočila na klíčový ruský exportní přístav Novorossijsk pomocí dronů a raket a poškodila tamní hlavní terminál pro vývoz obilí. Rusko po útoku vyhlásilo výjimečný stav. Až dosud bylo riziko ohrožení vývozu obilí z černomořského regionu převážně trhem ignorováno, ale tato událost může znamenat změnu, zejména s ohledem na extrémní množství short pozic držených hedgeovými fondy. Přesto obiloviny včera zažily černý den a většina zástupců odepisovala až 2 %.
Velcí hráči nevěří obilovinám
Velcí tržní hráči přidali v předchozím týdnu do svých portfolií extrémní množství short pozic na kukuřici a pšenici. Celková pozice v kukuřici (rozdíl nakoupených a prodaných pozic) se snížila o více než 41 000 kontraktů, u pšenice to bylo 31 000 kontraktů. U zlata rovněž poklesla čistá pozice o 10 000 kontraktů, u plynu pak o téměř 15 000. Opačný trend, tedy čisté nákupy, nastal např. u bavlny nebo sójového oleje.
Pád ropy pokračuje
Organizace OPEC+ se dohodla na dalším nárazovém zvýšení těžby ropy, což vyvolalo obavy, že by dodatečná nabídka mohla vést ke globálnímu přebytku právě v době, kdy je poptávka ohrožena obchodními válkami. Saúdská Arábie tímto krokem dává najevo, že nebude tolerovat porušování produkčních cílů jednotlivých členů. Cena černého zlata se pohybovala ještě na začátku dubna okolo 71 USD za barel, pondělní minima byla o 15 USD nižší, což představuje 20% pokles během 1 měsíce.
P/E Palantiru přesáhlo 200
V době, kdy ostatní společnosti zabývající se AI ustrnuly v nejistotě související s uvalenými či plánovanými tarify, navázala společnost Palantir Technologies (ticker PLRT) na 340% růst, který zaznamenala v loňském roce. Akcie je letos hlavním vítězem v rámci S&P 500, když zhodnotila o 64 %, a je jen mírně pod únorovým historickým rekordem. Její ocenění je však extrémní. Akcie se obchodují za více než 200násobek odhadovaných zisků, což z ní činí nejdražší společnost v rámci indexu podle tohoto ukazatele. Pondělní výsledky mohou naznačit, kam se bude cenový vývoj dále ubírat.
FOREX
Tchajwanský dolar posílil až o 5 % v páru s americkým dolarem, což je největší skok od 80. let minulého století. Důvodem jsou spekulace, že exportéři převádí rychlým tempem své zásoby amerických dolarů na domácí měnu. Dolar čeká ve středu opět zásadní událost – tradiční tisková konference, kde guvernér Fedu okomentuje aktuální nastavení úrokových sazeb vzhledem ke stavu americké ekonomiky.
Warren Buffett odchází
Po 60 letech ve vedení Berkshire Hathaway odchází hlavní tvář společnosti a investorská legenda do důchodu. Warrena Buffetta nahradí Greg Abel, který o této změně do sobotního oznámení nevěděl. Jeho nejtěžším úkolem zřejmě bude umístit 350 miliard USD v hotovosti, které se nahromadily díky nedávným odprodejům. Během pondělního dopoledne poklesly akcie o 3,7 % a po otevření trhu pád pokračoval. Poslední velký výprodej na akciových trzích, který se odehrál před měsícem, znamenal pokles cen akcií o 12 % během dvou dnů, nicméně minulý pátek se obchodovaly zpět na historických maximech. Od začátku roku si pak připsaly impozantních 20 %.
Pohltí Shell svého rivala?
Na poli ropných společností se schyluje k opravdové bombě. Společnost Shell údajně vyhodnocuje potenciální akvizici svého britského konkurenta, společnosti BP. O podání konkrétní nabídky se má údajně rozhodnout, pokud by ceny ropy nadále klesaly, což by zlevnilo i samotnou BP (dříve The British Petroleum Company p.l.c.). Cena ropy je nejníže od léta 2021 a situace na trhu nahrává spíše dalšímu propadu.


Comments