top of page

Newsletter, 3. 12. 2024

  • misek5
  • 3. 12. 2024
  • Minut čtení: 3



Komentář analytika

Zpřesnění dat o HDP v USA ukázalo na mírně pomalejší ekonomický růst na úrovni 2,8 %. Tento hlavní ekonomický ukazatel přesto potvrzuje překvapivou odolnost americké ekonomiky proti dlouhodobě vysokým úrokovým sazbám. Z posledních devíti čtvrtletí byl růst nad dvěma procenty v osmi případech. To znamená, že pokud inflace nezrychlí, je před zvolením D. Trumpa tato ekonomika i za cenu skutečně vysokých dluhů v relativně dobré kondici. Poslední data o inflaci pak dopadla relativně smíšeně. Jádrové ceny PCE vzrostly v říjnu meziročně o 2,8 %, což je nejvíce za posledních šest měsíců, v souladu s odhady trhu. Meziroční změna jádrového indexu cen PCE ve Spojených státech činila od roku 1960 do roku 2024 v průměru 3,24 %, přičemž historického maxima 10,22 % dosáhla v únoru 1975 a rekordního minima 0,63 % v červenci 2009. Z tohoto pohledu současný jádrový cenový index PCE není úplně na kritické úrovní, sazby v ekonomice zůstávají totiž dál reálně kladné.


Čínské embargo na vývoz vybraných komodit do USA

V reakci na vystupňovaná technologická omezení ze strany USA vůči Pekingu, oznámila Čína úplný zákaz vývozu některých komodit s hi-tech a vojenským využitím. Čínské ministerstvo obchodu v úterním prohlášení uvedlo, že do USA již není dovoleno dodávat gallium, germanium, antimon či další supertvrdé materiály. Peking rovněž zavede kontrolu prodeje grafitu. Důvodem restrikcí je nepřiměřené omezení vývozu některých výrobků do Číny.


Co přinese zasedání OPEC?

OPEC a jeho partneři se ve čtvrtek sejdou, aby projednali, zda budou pokračovat v obnovení dodávek ropy, počínaje lednovým zvýšením o 180 000 barelů denně. Cena černého zlata se vrátila pod 70 USD za barel, jakmile bylo ohlášeno příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Podle všeho nemusí mít příměří dlouhého trvání, neboť začalo být takřka okamžitě porušováno. Návrat nad hranici 70 USD za 1 barel tak není vyloučen.


Palmový olej útočí na historická maxima

Palmový olej obchodovaný v Malajsii během 6 obchodních dnů posílil o téměř 10 % a aktuálně se obchoduje poblíž historických maxim. Ta byla dosažena 11. listopadu letošního roku a k jejich překonání chybí necelých 100 malajských ringitů za 1 tunu. Zároveň platí, že americký sójový olej je na světovém trhu s rostlinnými oleji stále nejlevnější, přestože dnes zhodnocuje o zhruba 1,5 %.


De Beers snižují ceny

Diamantový průmysl byl zasažen jedním z nejhlubších a nejdelších propadů za poslední desetiletí. Problémy začaly během pandemie, následovala inflační vlna, která zasáhla koupěschopnou poptávku a černé období završil kolaps na čínském trhu s luxusem. Ceny nadále podkopávaly také uměle vyrobené diamanty. Společnost De Beers snížila ceny diamantů o více než 10 % a tento krok nepřichází v ideální okamžik. Její vlastník, společnost Anglo American, se chce v rámci radikální restrukturalizace tohoto diamantového gigantu zbavit.


FOREX

Ruský rubl drasticky oslabuje. Nové americké sankce proti ruským bankám způsobily další propad ruské měny a ohrozily tak jedny z posledních kanálů přímých devizových toků do země. Od 21. listopadu, kdy USA uvalily sankce na přibližně 50 ruských bank napojených na světový finanční systém, se rubl vůči dolaru propadl během jednoho týdne o téměř 12 %. Očekává se, že ruská centrální banka bude muset zakročit a skokově zvýšit úrokové sazby, aby se rubl vyhnul pádu na úrovně z března 2022.


Končí CEO Stellantisu

Generální ředitel společnosti Stellantis, Carlos Tavares, rezignoval kvůli neshodám ohledně strategie a poklesu prodejů. Tavares, který vedl Stellantis od jejího vzniku v roce 2021, odejde dříve, než bylo plánováno. Firma oznámila, že nového CEO jmenuje v první polovině roku 2025. Odchod signalizuje hlubší rozdíly mezi vedením společnosti a některými akcionáři ohledně budoucího směřování. Stellantis se již delší dobu potýká s poklesem prodejů vozů v USA, nadbytečnými kapacitami v Evropě a klesající poptávkou po elektromobilech.


Listopad rekordní pro krypto

ETF investující do Bitcoinu a Etherea zaznamenaly v listopadu rekordní měsíční čistý příliv. U Bitcoinu se jedná o 6,5 miliardy dolarů, u Etherea o 1,1 miliardy dolarů. Kryptoměny jako celek reagovaly pozitivně na vítězství Donalda Trumpa jakožto jejich podporovatele. Americké bitcoinové fondy nyní drží více než 1 milion tokenů, což představuje přibližně 5 % celkové nabídky.




Kommentare


bottom of page