Komentář analytika Federální rezervní systém ve středu překvapil, a to snížením úrokových sazeb o půl procentního bodu, čímž se jeho klíčová sazba posunula na 4,75 % až 5,00 %. Málokdo to očekával. Rozhodnutí nebylo jednomyslné, neboť např. guvernérka Fedu Michelle Bowmanová požadovala místo toho snížení o čtvrt bodu. Předseda Jerome Powell na tiskové konferenci označil snížení sazeb za „rekalibraci“ politiky centrální banky s tím, že Fed bude nadále rozhodovat na jednotlivých zasedáních. Banku trápí akcelerace zhoršení amerického trhu práce, právě kvůli němu byla ochotná jít se sazbami výrazněji dolů. Dále se banka snaží trochu „vyvážit“ své nedávné zasedání, kde možná sazby měly nejspíš klesat o 25 bazických bodů. Osobně si myslím, že tento rychlejší pokles sazeb naplňuje heslo „ode zdi ke zdi“, které je pro fiskální politiku i měnovou politiku v posledních letech dost platné. Nejdříve šly sazby prudce nahoru a nyní zase agresivně dolů. To není z mého pohledu dobře a kredibilitě banky to zrovna nepřidává.
Zlato opět na historickém rekordu Zlato dosáhlo nových rekordních hodnot a data z USA, která budou tento týden zveřejněna, mohou napovědět, zda snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o 50 bazických bodů bude prvním ze série agresivních snížení. Dalším hnacím motorem pro zlato může být eskalace napětí na Blízkém východě. Ropa stále kolem 70 USD Ropa se sice vrátila na úrovně ze začátku září, nicméně stále se v ceně plně neprojevilo napětí na Blízkém východě po výbuchu pagerů, které používají operativci Hizballáhu. V pátek navíc Izrael provedl úder, při kterém byl zabit Ibráhím Akíl, vysoký velitel Hizballáhu hledaný USA za bombové útoky na americké velvyslanectví a kasárna námořní pěchoty v Bejrútu v roce 1983. Komerční zásoby v USA klesaly třetí týden v řadě, do úrovní na začátku července však stále chybí 10 USD/barel. Sucho ovlivňuje úrodu pšenice Futures na pšenici minulý týden klesly, jelikož se nenaplnilo geopolitické riziko pro černomořský region. NATO nenabídlo Ukrajině možnost použít západní zbraně k útokům na Rusko. Očekává se, že cena ruského obilí poroste v souvislosti se snižujícími se maržemi vývozců, téměř rekordní poptávkou a velkým odbytem ruských zásob. Region se potýká se suchem, které zasáhlo i Austráli. Z pohledu sezónnosti cena pšenice v říjnu obvykle roste.
Schyluje se k rekordní fúzi?
Akcie společnosti Intel se odrazily z mnohaletých minim po oznámení nabídky ze strany společnosti Apollo. Ta zvažuje investici ve výši až 5 miliard USD, což by znamenalo vyjádření silné důvěry ve strategii výrobce čipů. Zpráva vyšla jen několik dní poté, co Qualcomm údajně předložil nabídku na přátelské převzetí Intelu, což zvýšilo vyhlídky na jednu z největších transakcí v historii fúzí a akvizic. To však nic nemění na tom, že Intel svým investorům bez započítání dividend způsobil od začátku roku 2020 ztrátu zhruba 70 %. FOREX Americký dolar podle očekávání po snížení sazeb ze strany Fedu oslabil, ale daleko méně, než čekali mnozí analytici. Nepotvrdil se předpoklad, že by dollar index propadl pod psychologickou hranici 100, pokud půjdou sazby dolů o 50 bps. Pro další vývoj bude zásadní rétorika vzhledem k případnému dalšímu snižování sazeb. Nejlepšího výsledku dosáhly komoditní měny - australský a kanadský dolar, které zůstávají v růstovém trendu.
Microsoft využije jadernou energii Majitel odstavené jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii investuje 1,6 miliardy dolarů do jejího oživení a souhlasí s prodejem veškerého výkonu společnosti Microsoft Corp. v době, kdy tento technologický titán hledá bezuhlíkovou elektřinu pro datová centra, která by poháněla rozmach umělé inteligence. Společnost Constellation Energy, největší americký provozovatel reaktorů, očekává, že Three Mile Island bude znovu uvedena do provozu v roce 2028. Zatímco jeden z bloků byl po nejhorší jaderné havárii v USA před téměř půl stoletím trvale uzavřen, společnost plánuje znovu otevřít druhý reaktor, který byl v roce 2019 odstaven z důvodu ztráty konkurenceschopnosti. Čína podpoří svou ekonomiku Čína překvapivě oznámila, že plánuje informační schůzku o místní ekonomice poté, co snížila jednu ze svých krátkodobých úrokových sazeb. Zpráva podpořila očekávání, že bude nejspíše PBOC (centrální banka Číny) následovat americký Fed v razantním snižování sazeb. Po neuspokojivých srpnových údajích panují obavy, že by druhá největší ekonomika světa nemusela bez větší podpory splnit svůj roční cíl 5% hospodářského růstu.
コメント