Newsletter, 13. 5. 2025
- misek5
- 13. 5.
- Minut čtení: 3

Komentář analytika
Dubnová zpráva o indexu spotřebitelských cen (CPI), která má být zveřejněna 13. května, by podle aktuálních odhadů měla přinést opět poměrně mírný údaj o inflaci. To by mohlo podpořit snížení úrokových sazeb v červnu. Nejistotou však zůstávají cla. Odhady Fedu ohledně dopadu cel se nyní pohybují ve výši přibližně 0,2 %, a to jak pro celkovou, tak jádrovou inflaci. Bavíme se o ukazatelích CPI i PCE. Růst inflace podle CPI v tomto týdnu by tak měl být 2,5 %, což je mírně nad cílem měnové autority ve výši 2 %. Problematika celních politik přitom zůstává středobodem uvažování investorů - víkendové rozhovory mezi USA a Čínou totiž zásadnější rozuzlení nepřinesly. Vyjednávání budou pokračovat, ale pokud bychom brali vážně vyjádření D. Trumpa o zhruba 80% dlouhodobých clech mezi zeměmi, jedná se o poměrně negativní výsledek jeho hospodářské strategie. Dopady těchto opatrní by limitovaly ekonomický růst v delším období.
Květnové WASDE
Přestože má být úroda pšenice v USA nižší o 3 %, očekávají se problémy s exportem díky vysoké konkurenci na světových trzích. Úroda kukuřice má být v USA vyšší dokonce o 6 % díky vyššímu výnosu a růstu osázené plochy, která by měla být nejvyšší za poslední dekádu. Globální zásoby však mají přesto být nejnižší od marketingového roku 2013/14 a oproti minulým odhadům nižší o 9,5 milionu tun díky růstu celosvětové spotřeby o 2 %. Sója po WASDE uzavřela nejvýše od 24. února zejména kvůli spekulacím o pozitivním výsledku jednání mezi USA a Čínou, která je hlavním odběratelem americké sóji.
Velcí hráči nevěří obilovinám
Zlato minulý týden vytvořilo technickou formaci dvojitý vrchol a z úrovně 3 450 USD/oz se odrazilo na jih. Během pondělí zaznamenalo největší propad od začátku dubna a otestovalo support okolo hodnoty 3 200. V případě pokračování pozitivní nálady na trhu může tuto hranici prorazit a dostat se až k úrovni 3 000 USD za troyskou unci. Zlatu nepomáhá ani posilování amerického dolaru, který se vzpamatovává z předchozích výprodejů.
COT report spíše medvědí
Velcí hráči, tzv. Managed Money, v uplynulém období (30. dubna – 6. května) opět spíše prodávali. S ohledem na očekávaný růst oseté plochy v USA ukončili téměř 36 000 long pozic na kukuřici, čímž snížili čistou pozici (rozdíl nakoupených a prodaných kontraktů) téměř na 0. Prodávali rovněž ropu a sóju, které však díky posledním zprávám z jednání USA-Čína v pondělí významně posilovaly. Ze sektoru softs dopadl nejhůře cukr, u něhož navýšili short pozice o více než 19 000 kontraktů.
Nadpoloviční většina amerických CEO čeká recesi
Podle časopisu Chief Executive 62 % amerických generálních ředitelů očekává v příštích šesti měsících zpomalení ekonomiky nebo dokonce recesi. Jako důvod uvádějí vedoucí pracovníci nejistotu vyvolanou Donaldem Trumpem a jeho tarify. Zároveň mnozí neočekávají, že by přišla záchrana ze strany Fedu. Ten se stále obává vysoké inflace a reagoval by snížením sazeb až v případě zhoršení situace na trhu práce.
FOREX
Očekává se, že centrální banka Mexika sníží ve čtvrtek základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. Mexické peso ztratilo od 9. dubna vůči americkému dolaru více než 5 %. Dolar se zároveň během pondělí dostal vůči euru a japonskému jenu na měsíční maxima. Důvodem jsou naděje vkládané do jednání s Čínou ohledně zmírnění ekonomického napětí mezi oběma zeměmi.
Nissan propouští z důvodu restrukturalizace
Společnost Nissan plánuje celosvětově propustit až 20 000 pracovníků. Toto číslo je více než dvojnásobné oproti původním plánům, které hovořily o „pouhých“ 9 000 zrušených pracovních míst. Japonská automobilka se nachází v krizi, a proto plánuje rozsáhlou restrukturalizaci. Očekávaný letošní provozní zisk by sice měl překonat loňské úrovně, ale bude pravděpodobně velmi silně zaostávat za předchozími 3 lety. V dubnu společnost oznámila, že počítá se ztrátou za poslední fiskální rok ve výši 750 miliard japonských jenů. Akcie se nachází poblíž úrovní, kam spadly během Finanční krize.
Trump útočí na výrobce léčiv
Donald Trump se chystá podepsat exekutivní příkaz, který nařizuje, aby Američané neplatili za léky více než lidé v zemích, které mají nejnižší ceny. Uvedl, že v USA mohou náklady na léky klesnout až o 80 %, což vyvolá propad akcií farmaceutických firem po celém světě. Např. akcie společnosti Pfizer se i bez tohoto kroku pohybují poblíž úrovní z roku 2012.


Comments