WASDE - květen 2025
- kucera15
- před 10 minutami
- Minut čtení: 2
V pondělí 12. května vydalo Ministerstvo zemědělství USA pravidelnou zprávu WASDE. Pozice velkých hráčů, tzv. Managed Money naznačovaly, že bude těžké medvědí náladu přetlačit. Pšenice opět spadla na několikaletá minima, korigovala i kukuřice, která v polovině dubna atakovala hranici 500 USc/bušl a nyní je o 50 bodů níže. Pozitivněji vypadala sója, která těží z očekávání dohody mezi USA a Čínou.
V případě americké pšenice byly reportovány mírně vyšší domácí spotřeba, snížení vývozu a zvýšení zásob. Konečné zásoby mají být téměř o 10 % vyšší v porovnání s předchozím rokem, což je šestileté maximum. Přestože letošní úroda má být nižší o 3 %, očekávají se problémy s exportem pšenice díky vysoké konkurenci na světových trzích. Kromě toho pšenici nepomáhá ani výhled na nižší ceny kukuřice. Vyšší vývoz se očekává z Ruska (45 milionů tun v porovnání se 43,5 tunami v předchozím roce), Argentiny a Ukrajiny, opačný posun v případě USA, Kazachstánu a Austrálie. Konečné světové zásoby pšenice mají být vyšší jen nepatrně, o 0,5 milionu tun.
Úroda kukuřice má být v USA vyšší dokonce o 6 % díky vyššímu výnosu a růstu osázené plochy, která by měla být nejvyšší za poslední dekádu. Vývoz má růst nejen z USA, ale rovněž z Argentiny a Ukrajiny, největším světovým vývozcem mají být Spojené státy. Spotřeba má celosvětově vzrůst o 2 % na nové historické maximum, hlavními dovozci jsou Čína, Vietnam, Venezuela, Írán a EU. Globální zásoby mají být nejnižší od marketingového roku 2013/14 a oproti minulým odhadům nižší o 9,5 milionu tun.
Sója po WASDE uzavřela nejvýše od 24. února zejména kvůli spekulacím o pozitivním výsledku jednání mezi USA a Čínou, která je hlavním odběratelem americké sóji. Produkce olejnin se sice mírně zvýší, nicméně díky arašídům, slunečnicovým semínkům a bavlníkovým semínkům, u sóji a řepky se očekává naopak pokles. Osetá plocha u sóji se sníží úměrně zvýšení plochy oseté kukuřicí. Podobný scénář platí také pro Argentinu. U konečných zásob americké sóji došlo k razantnímu snížení o 55 milionů bušlů. Celosvětově se očekává nárůst produkce v Brazílii, Číně, Paraguayi a Rusku a nárůst konečných zásob o 1,2 milionu tun.
Comments