Kontrakt na cukr je světovým referenčním kontraktem pro obchodování se surovým cukrem a je k dispozici na Interkontinentální burze (ICE). Velikost každého kontraktu je 112 000 liber. Největším producentem a vývozcem cukru na světě je Brazílie (21 % celkové produkce a 45 % celkového vývozu). Značné množství cukru se vyrábí také v Indii, Evropské unii, Číně, Thajsku a Spojených státech.
Futures kontrakty na surový cukr v USA se koncem srpna pohybovaly nad hranicí 25 centů za libru, což je měsíční maximum, a to v souvislosti s riziky pro dodávky klíčového výrobce. Rostoucí obavy, že suché počasí před příchodem jevu El Nino bude brzdit produkci v Indii, vyvolaly obavy, že druhý největší světový vývozce může zakázat prodej do zahraničí v nadcházející sezóně 2023/24, která má začít v říjnu. Tento jev rovněž ohrožuje dodávky z Thajska a od dalších asijských producentů. Jinde v Brazílii zůstávají ceny etanolu v cukru blízko jednoměsíčních maxim, kterých se dotkly v polovině srpna, což zvyšuje poptávku po surovině pro biopaliva a omezuje množství třtiny dostupné pro výrobu surového cukru. Přesto byl další růst omezen 21,7 % meziročním nárůstem brazilské produkce cukru v polovině roku do července.
Futures kontrakty na cukr se odrazily od dna na 18,4 USD za libru v důsledku obav z poklesu produkce v Brazílii a nepříznivých povětrnostních podmínek, včetně lesních požárů. V sobotu požáry zpustošily pole s cukrovou třtinou na severu státu São Paulo. Brazilská vládní agentura pro pěstování plodin Conab nedávno snížila svůj odhad produkce cukru pro rok 2024/25 v regionu střed-jih na 42 milionů metrických tun (MMT) z původních 42,7 MMT s odvoláním na sucho a nadměrná vedra, která ovlivnila výnosy. Navíc rekordní vedra v Thajsku ohrožují tamní úrodu cukrové třtiny a zvyšují tlak na růst světových cen cukru.
コメント