Kakao se obchoduje na newyorské komoditní burze (NYBOT) a na londýnské burze Intercontinental Exchange (ICE). Ceny v New Yorku jsou založeny na jihoasijském trhu a ceny v Londýně jsou založeny na kakau z Afriky. Velikost každého kontraktu na kakao na burze NYMEX je 10 t. Největšími producenty kakaa jsou Pobřeží slonoviny a Ghana, které dohromady produkují více než 60 % světové produkce. Mezi další významné producenty patří např: Indonésie, Nigérie, Kamerun, Ekvádor a Brazílie. Přestože kakao patří k nejmenším trhům s tzv. "soft" komoditami na světě, má celosvětový dopad na výrobce potravin a cukrovinek a na maloobchod.
Sklizeň kakaa se očekává v roce 2023 na úrovni 4,5 milionu tun, což je o 10 % méně než v roce 2022. A to v důsledku sucha a nemoci, která v současnosti napadá zdejší kakaovníky. Snižování dodávek, zejména v klíčové pěstitelské oblasti západní Afriky, naznačuje, že v nadcházející sezóně 2023/24 dojde již potřetí za sebou k celosvětovému deficitu nabídky kakaa. Kakaovníky vyžadují pravidelné srážky doprovázené slunečním svitem. Západoafrický region, který zahrnuje Pobřeží slonoviny, Ghanu, Nigérii a Kamerun, hlavní producenty kakaa, a který dohromady představuje přibližně 70 % světové nabídky, však zažívá znovu špatné podmínky pro pěstování. Opačně na cenu kakaa na světových trzích v současnosti působí vysoké úrokové sazby stanovené americkou centrální bankou a poměrně silný dolar.
Cena kakaa ve čtvrtek prudce klesla, přičemž londýnské kakao se propadlo na čtyřtýdenní minimum. Ceny kakaa snižuje příznivé počasí, které se momentálně přesunulo do západní Afriky. Společnost Maxar Technologies ve čtvrtek uvedla, že kakaové plodiny budou nadále růst díky více srážkám a příznivé vlhkosti půdy. Obavy poptávky jsou také negativním faktorem pro cenu kakaa. Výrobce čokolády Nestle SA předpověděl, že spotřebitelé omezí nákupy čokolády, protože nedávný historický růst cen kakaa se postupně promítá do nákladů výrobců a nutí je zvyšovat ceny.
Comments