top of page

Cacao (Kakao)

Aktualizováno: 13. 12. 2023

Kakao se obchoduje na newyorské komoditní burze (NYBOT) a na londýnské burze Intercontinental Exchange (ICE). Ceny v New Yorku jsou založeny na jihoasijském trhu a ceny v Londýně jsou založeny na kakau z Afriky. Velikost každého kontraktu na kakao na burze NYMEX je 10 t. Největšími producenty kakaa jsou Pobřeží slonoviny a Ghana, které dohromady produkují více než 60 % světové produkce. Mezi další významné producenty patří např: Indonésie, Nigérie, Kamerun, Ekvádor a Brazílie. Přestože kakao patří k nejmenším trhům s tzv. "soft" komoditami na světě, má celosvětový dopad na výrobce potravin a cukrovinek a na maloobchod.
Sklizeň kakaa se očekává v roce 2023 na úrovni 4,5 milionu tun, což je o 10 % méně než v roce 2022. A to v důsledku sucha a nemoci, která v současnosti napadá zdejší kakaovníky. Snižování dodávek, zejména v klíčové pěstitelské oblasti západní Afriky, naznačuje, že v nadcházející sezóně 2023/24 dojde již potřetí za sebou k celosvětovému deficitu nabídky kakaa. Kakaovníky vyžadují pravidelné srážky doprovázené slunečním svitem. Západoafrický region, který zahrnuje Pobřeží slonoviny, Ghanu, Nigérii a Kamerun, hlavní producenty kakaa, a který dohromady představuje přibližně 70 % světové nabídky, však zažívá znovu špatné podmínky pro pěstování. Opačně na cenu kakaa na světových trzích v současnosti působí vysoké úrokové sazby stanovené americkou centrální bankou a poměrně silný dolar.


Zdá se, že produkce kakaa bude v letech 2023-24 potřetí za sebou v deficitu, což dále zvýší náklady výrobců, protože škůdci a nepříznivé počasí v západní Africe zvyšují obavy o úrodu této komodity. Podle posledních zpráv agentury Bloomberg News poslali zemědělci z Pobřeží slonoviny v letošní sezóně do 2. prosince do přístavů o 34 % méně bobů, zatímco nedostatek agrochemikálií a klimatické změny zvyšují riziko onemocnění stromů.

Comments


bottom of page