top of page

Palladium Futures (Palladium – drahý kov)

Palladium je měkký stříbřitě bílý kov, který se používá především při výrobě katalyzátorů pro benzinové automobily, v elektronice, stomatologii, lékařství, při čištění vodíku, v chemickém průmyslu, při úpravě podzemních vod a ve šperkařství. Největšími producenty palladia jsou zdaleka Rusko a Jihoafrická republika (70-80 % světové produkce), následují Spojené státy, Kanada a Zimbabwe. S futures na palladium se obchoduje na londýnském trhu s platinou a palladiem a na newyorské komoditní burze. Standardní kontakt váží 100 trojských uncí.

Futures na palladium se propadly pod hranici 1 200 USD za unci, což představuje nejnižší hodnotu od listopadu 2018, a to v důsledku kombinace několika faktorů, včetně znepokojivých ekonomických údajů z Číny i Evropy, které vyvolaly obavy z možné globální hospodářské recese. Kromě toho rostoucí trend mezi výrobci automobilů přecházet na nákladově efektivnější platinu dále vyvíjel tlak na pokles cen palladia. Historicky hrálo palladium významnou roli v elektronickém a automobilovém průmyslu díky své pozoruhodné schopnosti snižovat emise výfukových plynů. V posledních letech se však jeho využití pohybuje na sestupné trajektorii, a to v důsledku zvýšené výroby těžkých nákladních vozidel, která jsou primárně závislá na platině, a také rostoucího podílu elektromobilů na čínském trhu, který nyní představuje více než 30 % automobilového trhu.


Ceny palladia ve středu klesly v důsledku růstu dolarového indexu vůči většině hlavních konkurentů a obav o čínskou poptávku. Čínské služby v srpnu rostly nejpomalejším tempem za posledních osm měsíců, což ukazuje, že ekonomika celkově výrazně zpomaluje. Kovy byly v poslední době podporovány poklesem dolaru v posledních týdnech, avšak s tím, jak se údaje z USA ukazují jako silné, zejména údaje o vývozu, dolar obnovuje své zisky, což zase vytváří tlak na ceny kovů.

Commentaires


bottom of page