top of page

Gold Futures (Zlato)

Aktualizováno: 13. 2.

Futures na zlato jsou standardizované kontrakty obchodované na burze, v nichž se kupující zavazuje převzít od prodávajícího určité množství zlata za předem stanovenou cenu k budoucímu datu dodání. Zlaté futures poskytují společnostem působícím v odvětví drahých kovů způsob, jak zajistit své riziko spojené s cenou zlata při očekávaném budoucím nákupu nebo prodeji zlata. Umožňují také investorům podílet se na snadné a pohodlné alternativě k tradičním způsobům investování do zlata. Zlato lze považovat za nejvyšší uchovatel hodnoty. Nákup futures kontraktů na zlato jako zajištění proti inflaci může být jejich hlavním využitím. Likvidita futures kontraktů na zlato často usnadňuje využití příležitostí téměř za všech tržních podmínek. S futures kontrakty na zlato se obchoduje na divizi COMEX newyorské komoditní burzy (NYMEX). Standardní velikost kontraktu je 100 trojských uncí a dva další menší kontrakty na 50 a 10 trojských uncí.
Geopolitické otřesy, které jsou způsobeny konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině, vyvolávají šoky ve světovém hospodářství. V těchto časech se zvyšuje poptávka po zlatu, jako tzv. bezpečném přístavu (ochrana proti volatilitě na trzích). Tento vzácný kov tedy roste v období turbulencí na finančních trzích. V příštích měsících se rovněž očekává zmírnění utažené měnové politiky. Americký Fed se chystá až na tři snížení úrokových sazeb, tedy zhruba o 75 bps. V případě ECB by mělo dojít k razantnějšímu poklesu až o 150 bps. To by mělo podporovat poptávku po zlatě v roce 2024.


Zlato se udrželo nad úrovní 2 000 USD i přes silná data z trhu práce, která byla zveřejněna minulý pátek. Tamní statistický úřad oznámil, že americká ekonomika v lednu 2024 vytvořila až 353 000 pracovních míst, což výrazně předčilo očekávání (187 000). K prvnímu poklesu úrokových sazeb s pozitivním dopadem na cenu drahého kovu by mohlo dojít již v květnu letošního roku.


Comments


bottom of page