top of page

Wheat (Pšenice)

S futures na pšenici lze obchodovat na burzách The Chicago Board of Trade (CBOT), Euronext, Kansas City Board of Trade (KCBT) a Minneapolis Grain Exchange (MGEX). Standardní smluvní jednotka je 5 000 bušlů. Největšími producenty pšenice jsou Čína, Indie, Rusko, USA, Francie, Austrálie a Kanada. Největším vývozcem pšenice je Rusko, následují Spojené státy, Kanada, Francie, Ukrajina, Austrálie a Argentina. Před ruskou invazí na Ukrajinu se Ukrajina a Rusko podílely na celosvětovém vývozu pšenice téměř 30 %.



V roce 2025 se očekává, že trh s pšenicí bude čelit zvýšenému tlaku z důvodu rostoucí celosvětové poptávky a stále častějších klimatických výkyvů. Předpokládá se, že extrémní výkyvy teplot, nepravidelné srážky a sucho v klíčových produkčních oblastech, jako jsou Spojené státy, Evropa a severní Afrika, ovlivní výnosy a omezí globální nabídku. Na straně poptávky se očekává další růst, zejména v Asii a Africe, kde se zvyšuje spotřeba pšenice jako základní potraviny. Další tlak na trh by mohl přijít ze strany průmyslového využití pšenice, například v biopalivech. Zároveň se očekává, že zemědělci budou reagovat na vysoké ceny rozšiřováním osevních ploch, ale nedostatek vody a vysoké náklady na hnojiva by mohly tento růst omezit. Celkově lze předpokládat, že ceny pšenice zůstanou v roce 2025 volatilní, s potenciálem pro další růst, pokud se nepodaří zajistit stabilní produkci ve všech klíčových regionech.


Evropské oblasti pěstování pšenice tento týden zažívají různorodé povětrnostní podmínky. V Anglii a Francii převládá suché počasí s teplotami od normálních po mírně podnormální. Ojedinělé přeháňky se očekávají v pondělí a ve středu, zatímco úterý zůstane suché. Benelux a Německo zaznamenají také převážně suché počasí, přičemž teploty budou v průběhu týdne odpovídat dlouhodobému průměru. Ve východní Evropě přetrvává sucho, avšak v jižních oblastech mohou v polovině týdne přijít ojedinělé přeháňky. Teploty zde zůstávají od normálních až po nadprůměrné.


Globální podmínky pro pěstování pšenice jsou smíšené. V USA zůstává pšenice na centrálních a jižních pláních v klidové fázi a většinou v dobrém stavu, ale chladné počasí tento víkend může ohrozit plodiny v oblastech bez sněhové pokrývky. Přeháňky v oblasti Delty a Středozápadu naproti tomu prospívají ozimé odrůdě SRW. Na východě Černomořské oblasti je ozimá pšenice ve špatném stavu a je naléhavě potřeba více srážek. Španělsko a Maďarsko potřebují další deště pro vegetativní růst pšenice, přestože o víkendu spadly místní přeháňky. V severní Africe jsou podmínky nadále nepříznivé, zejména v západní části regionu, navzdory ojedinělým dešťům. Naopak v Číně je ozimá pšenice ve většině oblastí v dobrém stavu.


Rostoucí celosvětová poptávka po pšenici, poháněná růstem populace a průmyslovým využitím, zvyšuje tlak na globální zásoby. Mezi největší výzvy patří klimatické změny a nedostatek vody v klíčových produkčních oblastech.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page