Wheat (Pšenice)
- misek5
- 9. 8. 2023
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 3. 6.
S futures na pšenici lze obchodovat na burzách The Chicago Board of Trade (CBOT), Euronext, Kansas City Board of Trade (KCBT) a Minneapolis Grain Exchange (MGEX). Standardní smluvní jednotka je 5 000 bušlů. Největšími producenty pšenice jsou Čína, Indie, Rusko, USA, Francie, Austrálie a Kanada. Největším vývozcem pšenice je Rusko, následují Spojené státy, Kanada, Francie, Ukrajina, Austrálie a Argentina. Před ruskou invazí na Ukrajinu se Ukrajina a Rusko podílely na celosvětovém vývozu pšenice téměř 30 %.

V roce 2025 se očekává, že trh s pšenicí bude čelit zvýšenému tlaku z důvodu rostoucí celosvětové poptávky a stále častějších klimatických výkyvů. Předpokládá se, že extrémní výkyvy teplot, nepravidelné srážky a sucho v klíčových produkčních oblastech, jako jsou Spojené státy, Evropa a severní Afrika, ovlivní výnosy a omezí globální nabídku. Na straně poptávky se očekává další růst, zejména v Asii a Africe, kde se zvyšuje spotřeba pšenice jako základní potraviny. Další tlak na trh by mohl přijít ze strany průmyslového využití pšenice, například v biopalivech. Zároveň se očekává, že zemědělci budou reagovat na vysoké ceny rozšiřováním osevních ploch, ale nedostatek vody a vysoké náklady na hnojiva by mohly tento růst omezit. Celkově lze předpokládat, že ceny pšenice zůstanou v roce 2025 volatilní, s potenciálem pro další růst, pokud se nepodaří zajistit stabilní produkci ve všech klíčových regionech.
Trh s pšenicí zaznamenal v uplynulých dnech výrazné pohyby. Futures kontrakty na pšenici v Chicagu vyskočily nejvíce za poslední dva týdny poté, co suché počasí ohrozilo úrodu v hlavních pěstitelských oblastech USA a Číny. Situace přiměla velké spekulanty k uzavírání rekordních krátkých pozic, což dále podpořilo růst cen.
Podle údajů z 13. května drželi správci fondů největší čistou krátkou pozici v historii v kontraktech na tvrdou červenou ozimou pšenici. Přestože počáteční odhady sklizně z Kansasu – klíčového amerického pěstitelského státu – zůstávají relativně příznivé, nervozita kolem počasí v jiných oblastech trhu dominuje.
Další impulz k růstu přinesly obavy z vývoje v severní Číně, kde sucho postihuje oblast severní Čínské nížiny a údolí řeky Jang-c’-ťiang. Situaci navíc komplikuje možný výskyt viru wheat streak mosaic ve Spojených státech, který by mohl lokálně snížit výnosy. Naopak pařížské futures na pšenici v pondělí mírně ztrácely.
Z globálního pohledu je počasí nadále klíčovým faktorem. Zprávy z Maroka, Alžírska a Tuniska hlásí většinou suché podmínky. Naproti tomu střední Evropa zažívá příznivé počasí s přeháňkami, které pomáhají ozimé pšenici. V Černomořském regionu hrozí mrazíky, které by mohly lokálně poškodit porosty. Sucho také přetrvává v severní Austrálii a kanadské prérie hlásí zpomalení výsevu kvůli nadměrným srážkám.
Ceny pšenice se odrazily od téměř pětiletých minim a nyní se pohybují nad úrovní 530 centů za bušl. Obchodníci budou v dalších dnech pečlivě sledovat předpovědi počasí a vývoj spekulativních pozic, které zůstávají extrémně medvědí.
댓글