top of page

WASDE – březen 2024

Obiloviny a olejniny našly na krátký okamžik cenové dno a bude zajímavé sledovat, zda se opravdu dočkáme obratu klesajícího trendu již na jaře letošního roku. 8. března zveřejnilo ministerstvo zemědělství USA údaje o nabídce a poptávce po zemědělských komoditách. Světový obchod s pšenicí vzrostl o 1,4 milionu tun a konečné globální zásoby poklesly o 0,6 milionu tun. Dostaly se tak na nejnižší úroveň od marketingového roku 2015/16. Opačná situace je u americké pšenice. V USA došlo k růstu konečných zásob o 18 % oproti úrovním před rokem a díky tomu se mírně snížila odhadovaná průměrná výkupní cena. S vysokou úrodou v USA a zahlcením trhu ruskou pšenicí se dá očekávat spíše stagnace než návrat k vyšším cenám. Na jaře se budou postupně objevovat odhady příští úrody a možná už dubnová WASDE zpráva napoví, jaké úrovně pšenice můžeme očekávat v druhé polovině letošního roku. Zatím se cena americké pšenice drží mírně nad 5 USD za bušl a je stále nejníže od poloviny roku 2020.


U kukuřice jsme zaznamenali cenové dno 26. února, od té doby došlo k posílení o cca 10 %. Globální zásoby kukuřice se snížily zhruba o 0,5 %, v USA pak nebyla reportována žádná změna oproti minulému měsíci.


Ze sójového komplexu překvapil sójový olej, který od konce února přidal 10 % a dostal se nejvýše od 12. ledna. Podobný osud vidíme u sójových bobů, naopak sójový šrot spíše paběrkuje a zůstává blízko minimálních hodnot z konce února.

Comments


bottom of page