Obiloviny pokračují v klesajícím trendu. Zatímco zlato atakuje nová maxima, cena ropy opět překonala 80 USD za barel, sója, pšenice a kukuřice stále hledají cenové dno. Bude platit, že nejlepším lékem na nízké ceny jsou právě nízké ceny?
Americká pšenice se díky nízkým cenám stává konkurenceschopnější. Za poslední měsíc odepsala ze své ceny více než 20 % a testuje minima z března letošního roku. Přes zvýšenou produkci (nárůst u typu Hard Red Winter nebyl dostatečně kompenzován poklesy u typů Soft Red Winter a White Winter) a vyšší výnos na 1 akr (u všech zmíněných typů) se konečné zásoby snížily. Stojí za tím růst exportu, který právě souvisí s nižší cenou na trhu. Odhad růstu průměrné ceny pro aktuální marketingový rok o 50 USc za bušl se zatím ve vývoji pšenice neprojevuje. Celosvětově se očekává nižší produkce u dvou zemí zapojených do válečného konfliktu, tedy Ruska a Ukrajiny. I proto se očekávají globálně nižší konečné zásoby pšenice.
Vývoj na kukuřici de facto kopíruje pšenici, zářijový i prosincový kontrakt dodání dosáhly v úterý 25. června nových minim. Na celém světě by se mělo sklidit o 1,4 milionu tun méně kukuřice, zejména z důvodu redukce úrody v Rusku.
Ze sójového komplexu je nejsilnější sójový šrot, který jako jeden z mála zástupců obilovin a olejnin střednědobě rostl. Vzdálenější měsíce se nicméně opět vrací do bear trendu. Další komoditou, která je vzdálena od nejnižších hodnot za poslední rok, je rýže. Zářijový kontrakt zhodnotil za poslední kvartál o zhruba 15 %.
댓글