top of page

Týden tradera: Trhy zasáhlo nečekané snížení ratingu Spojených států

Aktualizováno: 8. 8. 2023


Pěkná sprcha. Ratingová agentura Fitch nečekaně snížila rating USA, což vyvolalo vlnu výprodejů napříč aktivy na finančních trzích. Situace je o to bizarnější, že situace v tamní ekonomice je relativně dobrá (bavíme se o míře nezaměstnanosti, ekonomickém růstu apod.). Krom toho reportovaly svoje výsledky těžké váhy, jako je výrobce polovodičů AMD nebo domácí Komerční banka.


Agentura Fitch snížila rating Spojených států z AAA na AA+, což je druhý nejvyšší rating. Toto snížení je důsledkem zhoršení fiskální situace Spojených států v příštích třech letech. Fiskální situace se zhoršuje kvůli růstu vládního dluhu, který je nyní vyšší než 120 procent HDP. Růst vládního dluhu je způsoben řadou faktorů, včetně zvýšených výdajů na sociální programy, snížení daní a hospodářské recese. Zejména pandemie COVID-19 významně zvýšila zadlužení největší ekonomiky světa. Ratingová agentura Fitch také vyjádřila znepokojení nad opakovanými jednáními o dluhovém stropu, což považuji za logické.


Politika v USA jde „odezdi ke zdi", kdy populistické rozdávání mimo základní fiskální pravidla má oporu v obou částech politického spektra. Snižování daní z příjmu za Donalda Trumpa bez odpovídající korekce výdajů je stejné, jako masivní růst veřejných rozpočtů za prezidenta Joea Bidena (sociální programy, dotační podpory ekonomiky apod.). Náklady na obsluhu dluhu USA tak rychle rostou až k 850 miliardám dolarů ročně. Finanční trhy reagovaly propady a nejistota, zda dojde k dalšímu snižování ratingů například v předlužených státech v měnové unii, zvyšuje znepokojení investorů.

Výrobce čipů AMD vykázal čistý zisk ve výši 27 milionů dolarů, tj. 2 centy na akcii, což je méně než 447 milionů dolarů v předchozím roce. Obchodní aktivity společnosti AMD v oblasti procesorů se v posledních čtvrtletích zpomalily, což odráží hluboký propad na světovém trhu s osobními počítači. Celkové tržby společnosti AMD se snížily na 5,36 miliardy dolarů. Generální ředitelka společnosti AMD Lisa Su během hovoru s analytiky, vyjádřila jistý optimismus ohledně druhé poloviny roku. Očekává, že poptávka po datových centrech bude v tomto období silná.

Z mého pohledu platí, že zlepšení na trhu s počítači by mělo být dosažitelné a AMD by se mohlo relativně již brzy vrátit ke své hrubé marži nad 50 procent. Akcie v dlouhodobém horizontu jsou tedy stále spíše atraktivní.


Na parketu pražské burzy reportovala svoje výsledky za 2Q Komerční banka. Ta vykázala ve druhém letošním čtvrtletí čistý zisk 4,53 miliardy korun, což je o 6 procent méně než ve stejném období

loňského roku. Zisk byl však vyšší než očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 3,9 miliardy korun. Čistý úrokový výnos banky meziročně klesl o 11 procent na 6,46 miliardy korun. Akcie se již delší dobu pohybují okolo 700 korun za akcii, poskytují tak zajímavý dividendový výnos (zhruba okolo 8,5 procenta) a prostor pro určitý růst.

Comments


bottom of page