top of page

Týden tradera: Downgrade od Moody´s znejistěl Wall Street

Uplynulý týden se nesl opět spíše ve znamení určité nejistoty. Vysoké valuace, nepříznivé zprávy a patrný výběr zisků ze strany investorů si vybraly svoji daň. Hlavní americký index si prošel určitou volatilitou a obchodoval se i hlouběji pod 4500 bodů. Mezi hlavní témata patřila změna ratingu u menších amerických bank nebo pokračující krize kolem převratu v Nigeru.


Dalšího překvapení se dočkali investoři od globálních ratingových agentur. Světová dvojka v udělování známek pro dluhopisy, ratingová agentura Moody's se rozhodla snížit hodnocení dluhu u amerických menších bank, což notně muselo otřást nejen s bankovními tituly na burzách. Hlavní důvody jsou vyšší náklady na financování, potenciální slabé stránky regulatorního kapitálu a rostoucí rizika spojená s úvěry na komerční nemovitosti v důsledku slábnoucí poptávky po kancelářských prostorech. Společnost rovněž pohrozila, že by mohla snižovat rating i jiných velkých amerických bank. Mezi postižené bankovní domy patří: M&T Bank, Webster Financial, BOK Financial, Old National Bancorp, Pinnacle Financial Partners a Fulton Financial. S postupem dalšího růstu úrokových sazeb v USA v kombinaci s kvantitativní utahování by se snadno krize okolo menších bank mohla opakovat. Moody's si je toho určitě vědoma a jedná předem.


Niger, který se stal ropným producentem v roce 2011 zásluhou čínských investic, může čelit plnohodnotné válce. Převrat, který zde provedla vojenská skupina v poslední době dál „dráždí“ celou řadu států. Pokud by se konflikt rozhořel, měl by pravděpodobně dopad na migraci, ceny nerostných surovin, ekonomický vývoj atd. Rozhodně bude zajímavé ho dále sledovat.


Společnost WeWork, která poskytuje kancelářské prostory, se znovu ocitá v potížích, a dokonce vzbuzuje pochybnosti o své budoucí existenci. Při prezentaci svých ekonomických výsledků za druhé čtvrtletí sama uznala, že má „významné pochybnosti“ o schopnosti přežít, dochází ji totiž hotovost na účtech. Pandemie covid-19 firmu hodně zasáhla, společnost tak byla v uplynulých měsících výborným kandidátem na „short“ pozici (spekulace na pokles). Akcie společnosti reagovaly na výše uvedené zprávy poklesem o dalších 30 procent.

Comments


bottom of page