top of page

Týden tradera: Američtí bankéři jsou znepokojeni přetrvávající inflací

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly určitou konsolidací. Přesto se stále nacházejí na nejvyšších úrovních za posledních několik měsíců. Hlavní index S&P 500 se tak pohybuje okolo úrovně 4600 bodů. Mezi zprávy, které měly v týdnu dopad na trh můžeme určitě zařadit dění okolo společnosti OpenAI (ChatGPT) a zveřejnění zápisu z jednání Fedu.
Představitelé Fedu na svém posledním zasedání vyjádřili malou touhu v brzké době snížit úrokové sazby, částečně proto, že inflace zůstává podle zápisu výrazně nad jejich cílem. Politická rozhodnutí schůzky ukázala, že bankéři jsou stále znepokojeni přetrvávající inflací a rizikem jejího zrychlení. Členové se shodli na tom, že měnová politika by měla zůstat restriktivní, dokud se inflace jasně neposune udržitelně dolů směrem k 2 procentům. Musíme si uvědomit, že tento nový „normál“ je o vyšších sazbách a historie nás učí, že kdo z nich ustoupí příliš brzy, ten musí sledovat z pravidla nárůst inflačních očekávání v ekonomice. Očekával bych tedy ještě velkou trpělivost ze strany centrálních bankéřů, podobně se ostatně chovají u nás i členové bankovní rady ČNB.


Mimořádně živo bylo okolo Sama Altmana, který stojí za vývojem okolo ChatGPT. Sam Altman se jen několik dní po svém odvolání vrátil na pozici generálního ředitele společnosti OpenAI, čímž se završily bouřlivé diskuse o budoucnosti startupu, který je v centru rozmachu umělé inteligence. Tvůrce ChatGPT také představil novou původní správní radu, v níž předsedou bude bývalý spoluředitel Salesforce Bret Taylor a řediteli Larry Summers, bývalý ministr financí USA, a Adam D'Angelo. D'Angelo byl součástí původní správní rady, která odvolala Altmana. Z potencionální krize společnosti, která stojí za ChatGPT, mohl těžit americký Microsoft. Ten málem přetáhl prakticky všechny důležité lidi stojící za ChatGPT. Akcie by to asi dost posunulo, takto zůstalo u tržních spekulací.


Na domácím trhu reportoval svoje výsledky zbrojař Colt CZ Group. Společnost vykázala za první tři letošní čtvrtletí výnosy 9,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o tři procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn. Negativně vyznívá snížení výhledu na tržby pro celý rok, a naopak pozitivně navrhnutá akvizice společnosti Vista Outdoor. Z mého pohledu se akcie stále nacházejí na atraktivních hodnotách a lákat investory může i zajímavý dividendový výnos. Rizikový geopolitický vývoj by měl společnosti nadále spíše nahrávat.

Comments


bottom of page