top of page

Týden tradera: Čína přitvrzuje v obchodní válce se Západem, kakao zlomilo rekord

Závěr prvního čtvrtletí se nesl v klidné náladě, takzvaně do strany, a to přes negativní zprávy o tom, že Čína bude postupně odstraňovat z vládních počítačů čipy od amerických společností. Zákaz se dotkne rovněž operačního systému Windows. Obtížná doba světové deglobalizace bohužel tedy dál pokračuje. Americký index S&P 500 se pohybuje nadále nad hladinou 5300 bodů.Čína zavedla nové směrnice, jejichž cílem je zablokovat čipy Intel a AMD ve vládních počítačích a serverech. Cílem této strategie je rovněž vyřadit operační systém Windows společnosti Microsoft a databázový software zahraniční výroby ve prospěch čínských řešení.

Asi si všichni dokážeme představit, jak by mohl reagovat časem na podobná opatření Donald Trump. Nadcházející roky by tak mohly být ve znamení obchodních válek, uvalených sankcí a zvýšené ekonomické nejistoty. Globální obchod tak bude čím dál větší neznámou.


Bankéř z Fedu Christopher Waller ve středu uvedl, že nedávné neuspokojivé údaje o inflaci potvrzují, že americká centrální banka by měla se snižováním cílových krátkodobých úrokových sazeb počkat, ale nevyloučil, že sazby sníží později v průběhu roku."Se snížením základní sazby nyní nespěcháme", řekl Waller ve svém projevu. Není divu, cíl banky ve výši dvě procenta je stále v nedohlednu, a přitom americká ekonomika solidně zrychluje. To potvrdila ostatně zpřesněná data o americkém HDP. Anualizovaný HDP za 4Q podle zpřesněných údajů mezikvartálně vzrostl o 3,4 procenta, původní odhad byl 3,2 procenta.


Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a v týdnu poprvé překonala 10 tisíc dolarů za tunu. K hlavním příčinám patří obavy o dodávky kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Nabídkových šoků na různých komoditách bude v čase spíš přibývat (globální oteplování, deglobalizační tendence, obchodní války), komoditní trhy tak budou obecně o dost napjatější. To bude mít dozajista vliv na světovou ekonomiku, která se bude muset těmto trendům stále více přizpůsobovat.

Comments


bottom of page