top of page

Silver Futures (Stříbro – drahý kov)

Futures na stříbro využívají těžební společnosti, výrobci hotových výrobků a uživatelé průmyslových materiálů s obsahem stříbra k řízení cenového rizika. Stříbro jako drahý kov hraje také roli v investičních portfoliích. Největšími průmyslovými uživateli stříbra jsou fotografický, šperkařský a elektronický průmysl. Největšími výrobci stříbra jsou: Mexiko, Peru a Čína, dále pak Austrálie, Chile, Bolívie, Spojené státy, Polsko a Rusko. Futures na stříbro se obchodují v divizi COMEX na Newyorské komoditní burze (NYMEX).


Spotové stříbro se pohybovalo kolem 23,5 USD za unci a ustoupilo z měsíčního maxima dosaženého 29. srpna pod tlakem obav z hospodářského poklesu po slabých indexech PMI v Evropě a Číně. Kov rovněž tížil silnější dolar a vyšší výnosy státních dluhopisů. Na druhé straně měkké údaje z USA a ochlazující se inflace v zemi podpořily sázky na konec zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu. Celkově komoditě nadále poskytovala podporu solidní průmyslová poptávka a omezená nabídka, zatímco snahy o omezení emisí uhlíku urychlily vývoj technologií solárních panelů, které potřebují vyšší potřebu vodivosti.


Navzdory silnému přílivu peněz do dolaru a amerických státních dluhopisů zůstává stříbro pro investory atraktivním bezpečným přístavem. Pokud hlavní ukazatel inflace – cenový index výdajů na osobní spotřebu – zůstane robustní, mohla by přetrvávající inflace spolu s potenciálním zpomalením ekonomiky zvýšit postavení stříbra mezi ostatními bezpečnými přístavy.

Comments


bottom of page