Futures na hrubou rýži se obchodují na burze Chicago Board of Trade (CBOT). Standardní smluvní jednotkou je 2 000 stotun (CWT), což odpovídá 91 metrickým tunám. Největším vývozcem rýže je Indie s podílem přibližně 40 %, následuje Vietnam, Thajsko, Pákistán a Spojené státy. Největším spotřebitelem rýže je Čína, následuje Indie, Indonésie, Bangladéš a Vietnam.
Rýže, která je základní potravinou pro více než polovinu světa, dlouhodobě čelí rostoucí poptávce v důsledku nárůstu světové populace a zvyšující se životní úrovně. Komodita je rovněž v posledních měsících ovlivněna jevy způsobené globálním oteplováním. Povětrnostní jev El Nino přinesl do jižní a jihovýchodní Asie období sucha, které zničilo úrodu rýže. Produkce rýže v roce 2024 je tedy ohrožena vlnami sucha a záplavami, které poškodily úrodu v hlavních produkčních zemích, jako je Indie a Vietnam. Indie, která dlouhodobě sleduje za cíl udržovat ceny této komodity na nízkých úrovních, proto uplatňuje dlouhodobě rozsáhlé vývozní restrikce a tím ještě podporuje růst cen.
Největší asijští exportéři rýže se připravují na možnou zakázku od indonéského státního úřadu Bulog, což by mohlo krátkodobě podpořit ceny. Bulog si pro rok 2024 stanovil dovozní kvótu na 3,6 milionu metrických tun, protože sucho snížilo výnosy a produkci v jihovýchodní Asii a zredukovalo globální zásoby rýže.
Comments