Platinum Futures (Platina – drahý kov)
- misek5
- 12. 9. 2023
- Minut čtení: 1
Aktualizováno: 22. 4.
S platinou se obchoduje hlavně na newyorské komoditní burze, na komoditní burze v Tokiu a na londýnském trhu se slitky. Futures kontrakt na platinu se obchoduje v jednotkách 50 trojských uncí. Platina patří mezi nejvzácnější kovy na světě a používá se především při výrobě automobilových katalyzátorů, v ropných rafinériích a v chemickém a elektrotechnickém průmyslu. 80 % produkce připadá na Jihoafrickou republiku, následuje Rusko a Severní Amerika.

Celosvětová poptávka po platině by měla v letošním roce růst znovu. Trh by měl být navíc pod tlakem rostoucích deficitů nabídky tohoto kovu. Ty jsou způsobeny rostoucími náklady v klíčovém producentském regionu. Vzhledem k inflačním nákladům na mzdy, energie a oslabujícímu randu je více než 50 % dolů v Jihoafrické republice při stávající ceně kovu ztrátových. V dalších letech by měly tak být tyto doly zavírány, což by mělo dále podpořit ceny kovu.
Zatímco zlato zažívá raketový růst a láme historické rekordy, platina zůstává ve stínu a čelí opačnému trendu. Podle údajů z ETF (Exchange-Traded Funds) klesla držba platinových rezerv o 5 trojských uncí v poslední obchodní seanci. Přestože se jedná o malý objem, signalizuje ochlazení zájmu investorů o tento drahý kov.
Cena platiny se aktuálně pohybuje kolem 966,18 USD za unci, přičemž tržní hodnota držených zásob ETF činí přibližně 3,08 miliardy USD. Na rozdíl od zlata a stříbra, jejichž ceny v posledních týdnech prudce rostou kvůli geopolitické nejistotě, platina zůstává poměrně stabilní, a dokonce letos zaznamenala jen minimální růst.
Platina, která se hojně využívá v automobilovém průmyslu (např. v katalyzátorech) a ve šperkařství, zatím nereaguje na makroekonomické turbulence tak citlivě jako jiné kovy. To může být signál, že investoři aktuálně preferují likvidnější a tradičnější „bezpečné přístavy“.
Comments