V USA rostou obavy ze sucha. Ohroženo by mělo být 60 % plochy pro pěstování kukuřice, zatímco před rokem to bylo pouze 32 %. U sóji je odhad na 50 % oproti loňským 31 %, lepší situace není ani u pšenice. Dobrou zprávou pro „býky“ je oslabující dolar, jelikož velká část americké produkce obilí jde na vývoz, kde soupeří se zeměmi, jako je např. Brazílie, jejíž real posílil od začátku roku vůči americkému dolaru o téměř 10 %. Tím se americké agrární komodity stávají na trhu atraktivnějšími.
V úterý 11.3. vydá USDA březnovou zprávu WASDE a očekává se snížení nabídky kukuřice, zatímco u sóji a pšenice se čeká mírný nárůst. Analytici oslovení deníkem The Wall Street Journal předpokládají, že zásoby kukuřice budou pro hospodářský rok 2024-25 činit 1,523 miliardy bušlů, což je méně než 1,54 miliardy bušlů předpovídaných minulý měsíc a výrazně méně než 1,763 miliardy bušlů z minulého roku. Zásoby sóji by měly vzrůst o 1 milion bušlů na 381 mb a pšenice o 2 miliony bušlů na 796 mb.
Hedgeové fondy prodaly v týdnu končícím minulé úterý velké množství futures kontraktů, což koresponduje s výrazným poklesem cen. U kukuřice byl snížen počet long pozic zhruba o třetinu, přesto jejich čistá pozice zůstává kladná a na úrovni 220 000 kontraktů. U pšenice a sóji zůstávají v čisté prodejní pozici, u sójového oleje v čisté nákupní pozici.
Po počátečních výprodejích v první polovině týdne nakonec zvládly obiloviny propady vymazat a ukončit týden na podobných hodnotách, na kterých do něj startovaly. Klíčový obrat souvisel se čtvrtečním oznámením prezidenta Trumpa o odložení cla na zboží z Mexika. Tento výrok byl o několik hodin později rozšířen i na Kanadu. U obou států došlo k odložení o 1 měsíc.
Comentários