top of page

Kdy se dočkáme na obilovinách obratu klesajícího trendu?
Sektor obilovin a olejnin je stále pod prodejním tlakem a tento nepříznivý trend nezastavila ani poslední zpráva WASDE, kterou vydává Ministerstvo zemědělství USA a která monitoruje nabídku, poptávku a zásoby jednotlivých zemědělských komodit.


Pšenice se na konci listopadu nadechla k obratu trendu, připsala za 2 týdny téměř 20 procent, ale k dnešnímu dni téměř celý zisk ztratila. Očekávané konečné zásoby pšenice v USA byly sníženy o 11 milionů bušlů, ve světě naopak díky Rusku a Ukrajině vzrostly. Cena pšenice se stále pohybuje poblíž tříletých minim.


Podobně „dobře“ je na tom kukuřice. Ta se rovněž obchoduje na nejnižší ceně od konce prosince 2020 a od červencového oživení neměla ani jedno období, kdy by zhodnotila alespoň o 10 %. Aktuální výhled na letošní úrodu v USA očekává rekordní produkci a vyšší konečné zásoby, vyšší výnos na 1 akr je pouze částečně vyrovnán nižší osázenou plochou. Přestože roste spotřeba kukuřice k výrobě etanolu, není tento nárůst dostatečný, aby vyrovnal zvýšení produkce. K negativním faktorům se přidává i růst produkce ve světě, konkrétně v Číně, Indii a Paraguayi.


Rýže je často skloňovanou plodinou, která by měla v následujících letech procházet relativně kritickou situací. Přestože v USA produkce mírně vzrostla, celosvětově se zásoby snížily o 0,5 milionu tun. V Číně jsou zásoby rýže nejnižší od období 2016/17. Co se týče trendu, rýže vybočuje z řady ostatních plodin tím, že naopak poslední měsíce zhodnocuje.


Velkým zklamáním je rovněž vývoj na sóji, která jen za poslední 3 týdny ztratila téměř 10 % a je nejníže od června loňského roku. Díky zvýšenému výnosu na 1 akr jsou zásoby stále na vysokých hodnotách. Odhad průměrné ceny se snižuje i u sójového šrotu a sójového oleje, u kterých je také silný klesající trend. Kromě USA je dalším důležitým regionem Latinská Amerika, zejména Argentina a Brazílie. Brazilská úroda se očekává nižší, odhad argentinské se naopak zvyšuje, celkově jsou globální zásoby sóji mírně zvýšeny a ani z tohoto směru se nejspíš nedá čekat brzký obrat nepříznivého trendu.

Comments


bottom of page