top of page

FocusOn.cz: Hrozí rostoucí nezaměstnanost i obchodní války kvůli vzácným nerostům, říká ekonom

Snahy EU o odklon od fosilních paliv a přechod k obnovitelným zdrojům mohou narazit na vážný problém – nedostatek nerostných surovin, bez kterých se zelená transformace energetiky neobejde. Podle Kryštofa Míška, hlavního ekonoma společnosti Argos Capital, jsou ohroženy dodávky celé řady vzácných materiálů, jako je lithium, kobalt, měď a hliník. Právě tyto nerostné suroviny se těží v zemích s autoritářskými režimy, což může přinést další nečekané problémy. Mezi takové země patří například Čína, Rusko nebo některé africké státy. „V posledních týdnech je situace poměrně dynamická a je klidně možné, že brzy do toho vstoupí Čína a Tchaj-wan, kde se produkuje až 90 % čipů,“ varoval Míšek s tím, že výstřel první obchodní války padl už za Donalda Trumpa.

Nynější prezident USA Joe Biden sice vykazuje odlišný přístup než jeho předchůdce, přesto odstartoval nové kolo zvyšování cel na čínský export. „Biden v minulém týdnu uvalil řadu cel na vývoz z Číny do Ameriky a následně Čína pohrozila, že zavede cla na dovoz automobilů z Evropy i Ameriky,“ popisuje vývoj hlavní ekonom Argos Capital. 


Ceny komodit porostou, nyní jde nahoru měď

Kromě nedostupnosti surovin může zelenou transformaci ekonomiky zpomalovat i prudký růst cen těchto materiálů, který se již projevuje. „Aktuálně pozorujeme na mědi jeden z nejsilnějších býčích trhů za poslední čtyři roky. Cena vzrostla až o 130 %. Tato situace může znovu roztočit inflační spirálu, protože se využití drahých materiálů promítá do výrobních nákladů firem,“ předpovídá ceny komodit Kryštof Míšek. 

Případné omezení přístupu k vzácným surovinám a narušení dodavatelských řetězců by se velmi citelně odrazilo i v evropském hospodářství závislém na automobilovém průmyslu a výrobě komponentů pro německé firmy. „U nás se to nejdříve projeví zastavením výroby, poté možná dojde k poklesu produkce významnějšího charakteru. V konečném důsledku může nastat i nárůst nezaměstnanosti,“ upozorňuje Míšek na to, že krize se může dotknout i lithiových baterií, fotovoltaických elektráren a statků, které vstupují do výroby turbín.

Evropa si bude muset zajistit vlastní surovinové zdroje 

„Geopolitický vývoj připomíná 30. léta 20. století. Ameriku Evropa nezajímá a řeší si spíše svoje,“ přemýšlí Míšek. Pokud by USA pod případným vedením Donalda Trumpa začaly upřednostňovat svůj národní zájem a opustily roli světového policisty, bude muset Evropa hodně posílit svou obranyschopnost a soběstačnost. „EU bude muset vystavět vlastní výrobní kapacity, sehnat si suroviny a také budeme muset více investovat do své obranné politiky,“ míní Míšek. Dlouhodobě se podle něj zvednou výdaje evropských zemí na obranu, a to až na 3 % HDP.  

Výzvou bude i zvýšení výkonnosti evropského hospodářství. „Nakonec může dojít k tomu, že Evropa se začne více soustředit na růst vlastní konkurenceschopnosti na vnitřním a mezinárodním trhu,“ vysvětluje Míšek. 

Investice do vzácných kovů mohou vynést skvělé zisky    

Jednou z atraktivních příležitostí jsou také investice do vzácných kovů a dalších komodit, jejichž ceny letí prudce nahoru. Klíčovou roli hraje rok 2040. Podle údajů společnosti Bloomberg Intelligence může být do tohoto roku poptávka po těchto surovinách až sedminásobná. „Investice směřující do platiny, mědi, stříbra, zlata či palladia mohou být dlouhodobě velmi atraktivní,“ doporučuje Míšek. Obecně by měly komodity tvořit 5–10 % investičního portfolia, to potvrzuje i vzrůstající zájem investorů o tento segment.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu nebo podcastu.

Comments


bottom of page