Zlato pokračuje v přepisování svých historických maxim. Cena tohoto třpytivého žlutého kovu překonala v průběhu uplynulých dvou týdnů psychologickou hranici 2,5 tisíce dolarů (zhruba 56 200 korun) za troyskou unci a dále stoupá. V době psaní tohoto článku, tedy v pátek kolem druhé hodiny odpoledne, se zlato na trzích obchodovalo dokonce v ceně přes 2 600 dolarů (58 450 korun) za unci, jak uvádí například server Trading Economics.
Čemu zlato za toto posilování vděčí? Dle Kryštofa Míška, hlavního ekonoma společnosti Argos Capital, je to dáno kombinací hned několika faktorů. „Prudkému pohybu na zlatě předcházelo zasedání evropské centrální banky, která oznámila, že snížila sazbu vkladové facility o 25 bazických bodů na 3,50 procenta. Úrokové sazby pro hlavní refinanční operace a mezní zápůjční facilitu se snížily na 3,65, respektive 3,90 procenta,“ vypočítává a pokračuje: „Mezi další klíčové zprávy patří pro tento drahý kov vývoj americké inflace. |Oba údaje, tedy CPI spotřebitelská inflace i PPI výrobní inflace, nepředvedly zásadnější překvapení. Příběh o tom, že se inflace významně přiblížila cíli americké centrální banky zůstává v platnosti.“
Během srpna tamní míra inflace poklesla na úroveň 2,5 procenta meziročně, což v kombinaci s ostatními makroekonomickými ukazateli dává hospodářství USA, jež je největší na světě, o to větší naději na takzvané hladké přistání a také postupné další snižování základních úrokových sazeb ze strany Fedu. Otázkou nicméně zůstává, jak se zemi povede vypořádat s přebujelým rozpočtu, na jehož konsolidaci podle Míška ani jeden z hlavních prezidentských kandidátů – tedy Kamala Harrisová a Donald Trump – dosud žádný realistický plán nepředložil.
„Rozpočet se letos vyvíjí s plánovaným schodkem přes sedm procent, a pokud další roky nepřijde výrazná změna, bude pokračovat dynamické zadlužování americké ekonomiky. To je jistě ta nejlepší zpráva pro zlato, které tak může dál i přes krátké přestávky získávat na ceně,“ předpovídá analytik Argos Capital.
Comments