Podle expertů by případné poklesy v důsledku francouzských voleb či obchodní války mezi Čínou a EU měli investoři využít k nákupům.
V prvním kole francouzských parlamentních voleb slavilo velký úspěch krajně pravicové Národní sdružení, což mezi mnohými investory vyvolává strach. Podle expertů by se jím ale neměli nechat ovládat. Případné propady akcií by měli vnímat spíše jako investiční příležitost než signál k úprku z trhů. Martin Tománek, portfolio manažer Partners investiční společnosti, uvádí jako příklad akcie francouzské banky BNP Paribas, jejichž cena v důsledku zmíněného politického vývoje klesla o 15 procent během pouhých dvou týdnů. „Investor by si ale měl položit otázku, jestli hodnota banky BNP Paribas skutečně klesla o 15 procent jen kvůli triumfu krajní pravice. Osobně jsem přesvědčen, že nikoli. Nemyslím si, že by BNP Paribas kvůli tomu klesly zisky a cash flow. Pro dlouhodobé investory se tedy otevírá příležitost,“ tvrdí Tománek.
Michal Semotan, portfolio manažer fondu J&T Opportunity CZK:
Pokračovali jsme v doplňování portfolia, na řadě akcií, které sledujeme, dorazila v červnu korekce. Přikoupili jsme tak realitní segment (společnosti Vonovia a Grand City Properties), na americkém trhu jsme navýšili váhu Oraclu, Uberu a nově jsme zařadili Yext a United Airlines. Po delší vnitřní debatě jsme také otevřeli expozici na indické akcie, a to přes ETF ETI. V závěru měsíce po oznámení nákupu podílu Rivianu jsme přikupovali akcie Volkswagenu a po vystřízlivění z první reakce i akcie společnosti Rivian. Pokud jde obecně o vývoj na trzích, na začátku prázdnin budou investoři sledovat především zprávy z americké ekonomiky, případně se bude spekulovat nad tím, jak to bude dále s úrovní úrokových sazeb a jestli dojde v USA k jejímu snížení již letos. Později pak začne nanovo výsledková sezona – nejprve v USA –, tak budou investoři sledovat naplnění predikcí firem a především bedlivě sledovat jejich výsledky do konce letošního roku. Také se blíží prezidentské volby v USA, i zde jakékoli zprávy mohou trhem zahýbat a na začátku července první dva víkendy budou investoři sledovat volební výsledek parlamentních voleb ve Francii.
Bohumil Trampota, analytik Komerční banky:
V mém portfoliu by jistě nechyběly akcie společnosti Colt CZ. Do konce roku by měla reportovat opravdu silné výsledky, s největší pravděpodobností nejlepší v historii fi rmy. Pravděpodobně bude docházet k přezbrojování nejen armád evropských zemí. Čísla dále vylepší nedávné akvizice výrobců munice (swissAA a zejména Sellier & Bellot). Za mě má taky velký potenciál ČEZ, i když politická rizika jsou zde rovněž velká. V tomto případě bych spekuloval na zrušení daně z neočekávaných zisků pro rok 2025. To by mělo výrazný efekt na dividendu. V tom případě bych čekal výrazně pozitivní reakci investorů. V červenci by měly ovlivňovat kapitálové trhy především centrální banky, ECB a Fed a jejich postoj k monetární politice. Od ECB čekáme v tomto roce dvojí snížení úrokových sazeb. Ale od Fedu ani jediné. Negativní vliv na trhy by samozřejmě mělo rovněž vyhrocení jakékoli geopolitické situace.
Lukáš Brodníček, portfolio manažer, Fio investiční společnost:
Portfolio Fio globálního akciového fondu se rozšířilo o akcie známého kavárenského řetězce Starbucks. Akcie se po květnovém propadu dostaly na atraktivní úrovně. Po aktuálně slabším období počítám s opětovným najetím hospodaření firmy na růstovou trajektorii. Vedle přicházejících makrodat bude pro akciový trh v červenci směrodatná hlavně výsledková sezona za druhý kvartál. V Evropě se budou sledovat především volby ve Francii a s tím spojený vývoj na francouzských dluhopisech. S děním na trzích také může zahýbat stále oslabující japonský jen kvůli úrokovému diferenciálu vůči sazbám Fedu.
Martin Tománek, portfolio manažer, Partners investiční společnost:
V posledních týdnech jsem žádné akcie nekupoval, jsem zainvestovaný. Jak kdysi řekl Charlie Munger, někdejší místopředseda představenstva konglomerátu Berkshire Hathaway a nejbližší partner Warrena Buffetta, velké peníze netkví v nakupování a prodávání akcií, nýbrž v čekání. To čekání může být docela nudné, nicméně o tom by vlastně racionální investování mělo být. Každopádně si investorům dovolím poradit, aby se zaměřili na dvě třídy aktiv, které jsou aktuálně zajímavé, co se týče budoucího výnosového potenciálu. Jednak jsou to hodnotové akcie. Tedy takové typické sektory jako farmacie, finance a energie. Tam jsou stále k mání akcie za atraktivní ceny. A potom jsou to obecně akcie malých firem (small caps). Ale tam bych doporučil jít přes diverzifikované fondy, třeba ETF. Pokud jde o celkový červencový vývoj na kapitálových trzích, nezanedbatelný vliv mohou mít různé (geo)politické události. Teď se samozřejmě hodně mluví o Francii, v prvním kole parlamentních voleb slavilo velký úspěch krajně pravicové Národní sdružení. V médiích se v těchto dnech objevují titulky, které obsahují slova jako šok, chaos, katastrofa. Nicméně investoři by neměli význam těchto událostí přeceňovat. Za prvé, seskupení kolem Le Penové už zdaleka není tak radikální jako dříve. Za druhé, i kdyby krajní pravice získala ve francouzském parlamentu rozhodující vliv, finanční trhy mohou francouzskou vládu donutit k větší disciplíně. Jednoduše řečeno, v důsledku vzestupu krajní pravice mohou výrazně narůst výnosy francouzských státních dluhopisů, což by omezilo možnost vlády utrácet peníze. A za třetí, politické události jsou do velké míry jen šum. Uvedu konkrétní příklad na francouzské bance BNP Paribas. Akcie BNP ztratila v důsledku zmíněného politického vývoje 15 procent, a to během pouhých dvou týdnů. Investor by si ale měl položit otázku, jestli hodnota banky BNP Paribas skutečně klesla o 15 procent jen kvůli triumfu krajní pravice. Osobně jsem přesvědčen, že nikoli. Nemyslím si, že by BNP Paribas kvůli tomu klesly zisky a cash flow. Pro dlouhodobé investory se tedy otevírá příležitost.
Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital:
Trhy nadále podporuje stabilní vývoj americké ekonomiky, která silně těží z dosavadního průběhu supervolebního roku. Stávající prezident Joe Biden podporuje ekonomiku nebývalým defi citem, který by měl dosáhnout v roce 2024 skoro sedmi procent. Ovšem je možné, že i toto číslo bude nakonec překročeno. V důsledku toho současné vysoké úrokové sazby na úrovni 5,25–5,50 procenta ekonomiku do recese neposílají, případný pokles sazeb pak bude hospodářství dále stimulovat. Korekce na finančních trzích, které mohou být spojené s probíhající obchodní válkou na trase Čína–EU či případnými volbami ve Francii, tak mohou být spíš využity k dalším nákupům. Po nedávné korekci by tak opět mohly začít na ceně přidávat kovy, jako je zlato či platina. Zatímco akcie „Magnificent 7“, zosobňující největší americké firmy Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla, byly koncem června oceněny zhruba na 33násobek zisku, ostatních 493 akcií v indexu S&P 500 se obchodovalo na mnohem méně náročném 17násobku. Právě zde lze najít aktuálně „levněji“ oceněné těžaře, jako je Marathon Petroleum Corp nebo Valero Energy Corp, kteří mohu být stále atraktivní.
Anketní odpovědi nepředstavují investiční doporučení.
Akciová anketa: Trhy ve vleku centrálních bank a voleb ve Francii | Ekonom.cz: Web týdeníku EKONOM
Comentarios