top of page

Copper (Měď)

Aktualizováno: 2. 4.

S futures na měď se běžně obchoduje na Londýnské burze kovů (LME), na burze COMEX a na burze Multi-Commodity Exchange v Indii. Standardní kontrakt je 25 000 liber. Měď je třetím nejpoužívanějším kovem na světě. Na Chile připadá více než třetina světové produkce mědi, následují Čína, Peru, Spojené státy, Austrálie, Indonésie, Zambie, Kanada a Polsko. Největšími dovozci mědi jsou Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Německo. Zajistěte se, abyste minimalizovali dopad potenciálně nepříznivých cenových pohybů na hodnotu aktiv souvisejících s mědí, nebo obchodujte, abyste vyjádřili svůj názor na pohyb cen mědi. Volatilita daného instrumentu může být využita k opětovnému vstupu do pozice na ropě v obou směrech.


Cena mědi je nadále ovlivňována řadou faktorů. Vyšší produkce elektřiny přichází z obnovitelných zdrojů, kde je měď jednou z důležitých vstupních surovin. Podle Citibank vyšší cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie zvýší do roku 2030 poptávku po mědi o dalších 4,2 milionu tun. Na straně nabídky je měď na trzích omezena ze strany Číny, která uzavírá významné doly z bezpečnostních důvodů a podstatným zvýšením nebezpečí v Rudém moři. Plavidla zde musejí z důvodu hrozby terorismu prodlužovat svoje dopravní trasy. Opačným směrem na cenu mědi působí stále vysoké úrokové sazby. Ty snižují úvěrování firem a v konečném důsledku poptávku po průmyslových komoditách, jako je měď.


Ceny komodit v letošním roce porostou. Tvrdí to stratégové investiční banky Goldman Sachs s odkazem na rozhodnutí centrálních bank v USA i Evropě, které přistoupí k (dalšímu) snížení úrokových sazeb. Růst o řádově 15 procent mají podpořit nižší výpůjční náklady, oživení výroby i přetrvávající geopolitická rizika, taktéž podporující ceny fyzických komodit, uvedli analytici včetně Samanthy Dart a Daana Struyvena ve zprávě z 24. března. Měď, hliník, zlato a ropné produkty mohou podle banky stoupat, přičemž zdůraznila, že investoři musí být selektivní, protože zisky nebudou plošně stejné.

Comments


bottom of page