top of page

Coffee (Káva Arabica)

Aktualizováno: 24. 11. 2023

Káva Arabica je světovou referenční hodnotou pro futures kontrakty na kávu, které se obchodují na burze Inter Continental Exchange (ICE). Káva arabica představuje 75 % světové produkce a pěstuje se především v Brazílii (40 % celkové světové nabídky) a Kolumbii. Robusta tvoří zbývajících 25 % a pěstuje se převážně ve Vietnamu (15 % světové nabídky) a Indonésii. Mezi další významné vývozce patří např: Peru, Indie, Uganda, Etiopie, Mexiko a Pobřeží slonoviny. Robusta je kávové zrno, které je oblíbené v Evropě a pro přípravu kávy espresso, zatímco kávová zrna Arabica jsou populární ve Spojených státech.


Produkce kávy v roce 2023 byla nižší než v předchozích letech. To je způsobeno suchem a chladem, které poškodily úrodu v některých hlavních produkčních zemích, jako jsou Brazílie a Kolumbie. Pro příští rok je naopak očekáván růst produkce. V takovém případě může dojít ke korekci ceny.


Futures na kávu se v Londýně vrátily na třítýdenní maximum, protože horké a suché počasí v Brazílii zvyšuje obavy o produkci. Káva Robusta – druh používaný v instantních nápojích – posílila až o 1,4 %. Ceny byly v poslední době podporovány obavami ze sucha ve Vietnamu, který je největším pěstitelem této odrůdy.

Comments


bottom of page