top of page

Ceny mědi klesají: Obchodní napětí mezi USA a Čínou zvyšuje nejistotu na trhu

Ceny mědi klesají již třetí den v řadě v důsledku rostoucího napětí mezi USA a Čínou. Širší trh s kovy, včetně hliníku a železné rudy, rovněž zaznamenává pokles. Nedávná rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit čínské investice přispěla k averzi vůči riziku, což vede k oslabení očekávané poptávky.

Goldman Sachs snížil svou prognózu průměrné ceny mědi pro rok 2025 z 10 160 USD/tunu na 9 740 USD/tunu, což naznačuje opatrnější výhled. Přesto se očekává růst poptávky, především díky celosvětovému trendu elektrifikace. Čína, největší spotřebitel mědi na světě, by podle prognóz měla v letošním roce zaznamenat 4% nárůst poptávky po rafinované mědi, a to i díky dalším stimulačním opatřením v klíčových odvětvích, jako jsou spotřebiče a elektromobily.

 

Vývoj cen mědi v blízké budoucnosti ovlivní několik faktorů. Klíčovou roli sehrají hospodářská politika Číny, stimulační opatření a průmyslová poptávka. Dlouhodobý růst poptávky bude podporován pokračující elektrifikací, zejména přechodem na obnovitelné zdroje energie a elektromobilitu. Nejistotu však vyvolává obchodní napětí mezi USA a Čínou, které může narušit dodavatelské řetězce a ovlivnit globální obchod s mědí. Krátkodobé cenové pohyby budou rovněž záviset na spekulacích a investorské náladě.

 

V krátkodobém horizontu lze očekávat zvýšenou volatilitu cen kvůli geopolitickým rizikům. Ve střednědobém a dlouhodobém výhledu by poptávku měly podporovat elektrifikace a průmyslový rozvoj v Číně. Mezi hlavní rizika však patří další obchodní omezení, možné zpomalení globální ekonomiky a případné výpadky v těžbě.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

WASDE - březen 2025

Volatilita agrárních komodit byla po vyhlášení poslední zprávy Ministerstva zemědělství USA velmi nízká a v podstatě zanedbatelná...

Commentaires


bottom of page