top of page

Český rozhlas: Ranní Plus


Po dvou mimořádně úspěšných letech začíná zpomalovat růst na amerických akciových trzích. Projevilo se to i tento týden, když několik významných společností v čele s Coca-Colou, Amazonem a Teslou oznámilo výsledky za třetí čtvrtletí. Naopak pražská burza už druhý týden za sebou roste. Podrobněji to teď probereme s hlavním ekonomem společnosti Argos Capital Kryštofem Míškem. Dobré ráno.

  • Dobré ráno vám i posluchačům.


Začněme tedy v Česku. Jak už jsme řekli, pražská burza roste. Kterým akcím a proč se tento týden nejvíc dařilo?

  • Tak s největší pravděpodobností můžeme vítěze týdne označit akcie ČEZu, který byl dán nahoru spekulacemi o tom, že případná vláda Andreje Babiše po příštích volbách do PS by mohla zahájit, řekněme, nějaký odkup akcií ČEZu, nějakého převedení plně pod stát, kdy ministerstvo financí by, řekněme, nabídlo nějakou odkupovou zajímavou cenu pro ty minoritní akcionáře a tím pádem ty akcie poměrně razantně vzrostly o nějakých 5, 5 %. ČEZ.


U ČEZu se na chvíli zastavme. Jeho akcie posílily za poslední týden právě, jak jste říkal, o více než pět procent, přestože výsledky oznámí až v polovině listopadu. Co zatím tedy bylo?

  • Řekněme spekulantů nebo investorů do této akce očekává, že případná prémie z toho, z toho odkupu by byla znatelně nad současnou cenou akcí, řekněme i třeba o 200 korun na akcii. To je asi první faktor. Druhým faktorem je, že znovu začala zdražovat na německé derivátové burze elektřina, takže řekněme, že tam na to dopadá i vyšší cena těch forwardových dodávek a toto se může v budoucnu promítnout pozitivně na hospodaření energetické společnosti ČEZ.


Ve světě byly pozoruhodné výsledky automobilek, respektive kontrast mezi tradičními značkami a Teslou. O čem to vypovídá?

  • Ty nůžky se bohužel mezi evropskými producenty a například Teslou poměrně razantně rozšiřují. Zatímco Evropa vlastně dál řeší zejména nějaká obchodní cla ve vztahu k Číně tak, aby ochránila ty domácí producenty, tak Tesla svůj inovativní náskok spíše zvyšuje. Její výsledky byly poměrně slušné, navíc se očekává, že by růst jejich prodejů v příštím roce mohl dosáhnout o více než 30 % oproti letošnímu roku. Oproti tomu například Mercedes, který reportoval výsledky, tak i po několika profit várninsích tedy varováním akcionářům, že ty nadcházející výsledky budou špatné. Od reportoval následně znovu špatná čísla. Ta vypovídá o slábnoucí poptávce v Číně po luxusních vozech a to samozřejmě dopadá i na poptávku po vozech této společnosti.


Co ostatní technologické firmy, které už několik let táhnou celý americký akciový index nahoru? Ještě na investory zabírají sliby o využití nástrojů, třeba umělé inteligence?

  • Tak v tom předminulém týdnu reportovala výsledky tchajwanské TSMC, což je hlavní vlastně výrobce čipů. Ten ukázal, že ta poptávka po čipech je stále mimořádně vysoká. Očekává opět růst v příštím roce o desítky procent. Takže ten polovodičový cyklus se zjevně nenachází ještě na samotném vrcholu. Zjevně ta poptávka sektoru a i je vysoká, ale zároveň je třeba říci, že řada těch technologických akcí už jev a lačně skutečně hodně našponovaná.


Dodává hlavní ekonom společnosti Argos Capital Kryštof Míšek. Děkujeme za rozhovor a přejeme hezký víkend. Na slyšenou.

  • Děkuji, na shledanou.


Comments


bottom of page